بارداری و کمردرد

بارداری و کمردرد

حاملگی از سه طریق می‌تواند موجب بروز یا تشدید کمردرد ‌شود:

 1. اولین عامل, افزایش وزن مادر به علت اضافه شدن وزن جنین و کیسه آب به وزن قبلی مادر می‌باشد.
 2. دومین عامل، افزایش قوس کمر مادر به علت برآمده شدن شکم به جلو می‌باشد. درواقع کمر به طور خودکار، قوس خود را افزایش می‌دهد تا مادر به جلو سقوط نکند.
 3. سومین عامل تشدید کمردرد در خانم‌های حامله به‌خصوص در ماه آخر حاملگی، ترشح ماده رلاکسین می‌باشد. این ماده موجب شل شدن لیگامان‌ها می‌شود تا لگن باز شده و جنین از شکم به داخل لگن بیفتد.
  لیگامان‌های محافظ ستون فقرات و نیز جدار لایه بیرونی دیسک‌ها تحت تاثیر این ماده قرار می‌گیرند و نهایتا شل شدن آنها احتمال بیرون‌زدگی دیسک را افزایش می‌دهد. در نتیجه خانم‌های باردار به‌خصوص در اواخر دوران بارداری می‌بایست به این موضوع توجه کنند و از انجام کارهای سنگین بیش از گذشته خودداری نمایند.
  عدم فعالیت‌ فیزیکی مناسب و کم‌تحرکی نیز یکی از عوارض زندگی شهری دنیای امروز است که با ضعیف کردن عضلات و رباط‌های محافظ ستون فقرات، فرد را در معرض آسیب‌دیدگی‌های بیشتری قرار می‌دهد. این افراد به خصوص در طول دوران بارداری در معرض خطر بیشتری نسبت به مبتلا شدن به کمر درد هستند.
  متخصص کایروپراکتیک در طول دوره درمان با کاهش فشار روی مهره‌های کمری و تقویت عضلات کمر و شکم به بهبود هر چه بیشتر درد خانم‌های باردار کمک می‌کند.
  کایروپراکتیک تهران
  جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.