تست تشخیص درگیری سیاتیک

تست تشخیص درگیری سیاتیک

با انجام تست پیریفورمیس می‌توان سندروم پیریفورمیس و محل درگیری عصب سیاتیک را مشخص کرد. درواقع این تست یا مانور نشان می‌دهد سیاتیک در ناحیه لگن دچار مشکل شده است یا ناحیه کمر.

برای انجام این تست باید روی تخت به صورت طاق‌باز دراز بکشید. پاها را از زانو خم کرده و بالا ببرید. سپس مطابق تصویر یک پا را بالای ران پای دیگر قرار دهید و دست‌ها را پشت ران حلقه کنید؛ طوری که در باسن احساس کشش پیدا کنید.

اگر درد از باسن به سمت پا و پشت زانو منشعب شود، یعنی عصب سیاتیک به علت عبور از عضله پیریفورمیس باسن و انقباض آن تحریک شده است. اما اگر با این حرکت درد ایجاد نشود باید برای تشخیص علت دردهای سیاتیک، ناحیه کمر را از لحاظ دیسک، توده، سندروم فاست، سرخوردگی مهره و … تحت بررسی قرار داد.

این تست را باید با پای دیگر نیز تکرار کنید. تست پیریفورمیس هم جنبه تشخیصی دارد و هم جنبه کششی. یعنی انجام آن به کشش عضله پیریفورمیس و بهبود دردهای کمری کمک می‌کند. برای این منظور باید 20 تا 30 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و بعد حرکت را با پای دیگر انجام دهید.

 

 

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.