سندروم تونل کارپال چیست؟

سندروم تونل کارپال چیست؟

تونل کارپال، کانال باریکی در مچ دست است که از استخوان‌ها و رباط‌ها تشکیل شده است. عصب میانی (مِدیان) که کنترل حسی و حرکتی انگشت شست و سه انگشت ابتدایی را بر عهده دارد به همراه تاندون های مرتبط از این کانال عبور میکنند. تنگ شدن و فشردگی این کانال، سبب بی‌حسی، گزگز، ضعف یا درد در دست شده و سندروم تونل کارپال نامیده می‌شود.

علایم: درد یا گزگز شدن

علائم بتدریج بروز می‌کنند و در ابتدا، در طول شب یا صبح به هنگام بیدار شدن، احساس می‌شوند. از علائم اولیه می‌توان به  احساس سوزن سوزن شدن انگشتان اشاره کرد که مشابه حالت خواب‌رفتگی دست است. در طول روز نیز ممکن است هنگام در دست گرفتن اشیاء نظیر تلفن، کتاب یا در هنگام رانندگی احساس درد یا گزگز در دست‌تان را تجربه کنید.

به مرور که سندروم تونل کارپال پیشرفت می‌کند، ممکن است در انگشت شست و دو انگشت ابتدایی احساس ضعف کرده و در برداشتن یا نگاه داشتن اشیاء با مشکل مواجه شوید. ممکن است حتی بستن دکمه‌های پیراهن‌تان نیز برای شما مشکل شود.

همچنین، سندروم تونل کارپال می‌تواند سبب ایجاد بی‌حسی در دست‌ها شود. بعضی از افراد احساس می‌کنند انگشتان‌شان متورم شده است، حتی اگر تورمی وجود نداشته باشد، یا ممکن است در تشخیص گرما و سرما دچار مشکل شوند.

چه کسانی به سندروم تونل کارپال مبتلا می‌شوند؟

زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این سندروم قرار دارند. همچنین شرایطی خاص احتمال ابتلا را افزایش میدهد. این شرایط عبارتند از:

  • بارداری
  • پیچ‌خوردگی یا شکستگی مچ دست
  • کارگران خط تولید، بدلیل حرکت زیاد مچ دست، سه برابر بیشتر از دیگران احتمال ابتلا به سندروم تونل کارپال را دارند

در صورت عدم درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

نشانه‌های سندروم تونل کارپال در ابتدا به‌صورت گذرا بروز می‌یابند اما با بدتر شدن شرایط، علائم پایدار و ثابت می‌شوند. درد ممکن است به بازوها منتشر شده و تا شانه‌ها نیز امتداد یابد. در طول زمان، اگر این سندروم درمان نشود می‌تواند سبب آتروفی و تحلیل عضلات در ناحیه اطراف انگشت شست دست شود. حتی در صورت درمان نیز قدرت و حس اولیه به‌طور کامل به دست‌ها باز نمی‌گردد.

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.