سندروم پیریفورمیس و درد سیاتیک

سندروم پیریفورمیس و درد سیاتیک

سندروم پیریفورمیس به علت کوتاه شدن یا سفت شدن و اسپاسم عضله پیریفورمیس رخ می‌دهد. پیریفورمیس عضله کوچکی است که در عمق لگن و باسن قرار دارد.
از آنجایی که عصب سیاتیک از زیر عضله پیریفورمیس عبور می‌کند، اسپاسم در این عضله می‌تواند بر سیاتیک فشار وارد کند و باعث درد در باسن و انتشار این درد به کمر و پشت ران شود. درواقع حدود 6 درصد از دردهای سیاتیکی به این سندروم مرتبط هستند. اما در این بیماری، اختلال عصبی در اندام تحتانی وجود ندارد.
این سندروم در اسکی‌بازان، تنیس‌بازان و دوچرخه سواران بیشتر رخ می‌دهد. همچنین در زنان شایع‌تر از مردان است. از عوامل آن می‌توان به ورزش غیر اصولی، تغییر در بیومکانیک لگن، ضربه به باسن و آسیب‌دیدگی عضله پیریفورمیس اشاره کرد.
درد در سندروم پیریفورمیس معمولا با ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت، برخواستن از خواب، اجابت مزاج و اعمال فشار موضعی بر پشت باسن تشدید می‌شود. همچنین با چرخش داخلی ران و نزدیک شدن آن به محور مرکزی بدن افزایش می‌یابد.

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.