پوکی استخوان و کمردرد

پوکی استخوان و کمردرد

پوکی استخوان یا استئوپروز، بیماری خاموش نامیده می‌شود زیرا طی آن، استخوان‌ها بدون هیچ علامتی پوک می‌شوند و زمانی علائم درد و شکستگی بروز پیدا می‌کنند که بیماری در مرحله پیشرفته باشد.

حتی اگر شکستگی در استخوان‌های اندام‌ها رخ ندهد، پس از گذشت سالیان، علائمی چون درد کمر و خمیدگی قامت ایجاد می‌شود که ناشی از شکستگی‌های ریز یا خردشدگی تدریجی استخوان مهره‌های کمر است.

پوکی استخوان در واقع خالی شدن استخوان از مواد سازنده آن است. در موارد شدید این بیماری گاهی فرد در تمام استخوان‌های خود احساس درد می‌کند و گاهی حتی متوجه شکستن استخوان نمی‌شود، چنان که گاهی فشارهای کوچک مثل خم شدن یا بلند کردن یک وسیله سنگین یا حتی سرفه می‌تواند موجب شکستگی استخوان شود.

روند استخوان‌سازی از زمان تولد آغاز می‌شود و به طور متوسط تا حدود 30 تا 35 سالگی ادامه دارد و از آن پس رو به کاهش می‌رود. در نتیجه بافت استخوانی نازک تر و ضعیف‌تر می‌شود. ورزش منظم و مصرف منابع کافی از کلسیم و ویتامین د به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کنند.

 

 

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.