گره عضلانی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

گره عضلانی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

گره‌های عضلانی (نقاط ماشه‌ای) را می‌توان با وارد کردن فشار به ناحیه‌ای خاص از بدن شخص و دردی که به سبب آن به وجود می‌آید، تشخیص داد. در تشخیص سندرم نقاط ماشه‌ای، دو نوع نقطه‌ حساس وجود دارد:

  • نقطه‌ ماشه‌ای فعال: منطقه‌ای به شدت دردناک در ماهیچه‌ است که با دردی موضعی یا منطقه‌ای همراه است.
  • نقطه‌ ماشه‌ای نهفته: ناحیه‌ای بدون درد (غیرفعال) است که پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به نقاطی همانند نقاط ماشه‌ای فعال را دارد. این نقاط می‌توانند باعث ضعف عضلانی یا محدودیت‌های حرکتی شوند.

    تشخیص گره‌های عضلانی تنها با بررسی تاریخچه دقیق (سابقه خانوادگی بیماری فیبرومیالژیا، عدم تحرک یا فعالیت بیش از حد عضلانی، استرس روزانه، داروهای مصرفی، اختلالات خواب) و معاینه بالینی کامل توسط پزشک آشنا به بیماری‌های عضلانی و اسکلتی امکان‌پذیر است.
    در این روش پزشک با لمس موضع و ارزیابی دامنه حرکتی مفاصل، محل دقیق گره‌ها را مشخص کرده و به درمان آنها می‌پردازد.
    در بعضی موارد، انجام آزمایش خون، تصویر برداری و نوار عصب و عضله برای رد کردن سایر علل درد عضلانی و بررسی نقایص بایو مکانیک، مورد نیاز است.

کایروپراکتیک تهران

جهت معاینه بالینی کامل، ویزیت و مشاوره در زمینه درمان کایروپراکتیک (دردهای ستون فقرات و مفاصل، فتق دیسک کمر و گردن، درد سیاتیک، گرفتگی های عضلانی و آسیب دیدگی های ورزشی) در تهران، با کلینیک دکتر ایمان اعتصامی متخصص کایروپراکتیک از امریکا تماس بگیرید.